top of page

23. 4. 2014

Famfára pro vítězný recept

V soutěži o výjimečný praprarecept se nám sešlo celkem 15 báječných receptů, mnohdy i s krásnými příběhy o předcích a jímavými vzpomínkami na ně. Opravdu nebylo jednoduché z nich vybírat vítěze. Ale nedalo se nic dělat, v redakci proběhlo nemilosrdné hlasování a tady jsou výsledky:

 

1. Irena Vajdíková a její Krajance nakonec sklízí vavříny nejcenější, fotka nahoře, recept a příběh dole :-)

 

2. Halka Slavíková - Preclíky

 

3. Hana Nováková - Ovocná nadivajna

 

4. Ludmila Chrášťanská - Bramborové knedlíky bez mouky a vajíček

 

5. Míla Pubalová - Luxusní rybízový koláč po babičce,

 

6. Bára Tembo - Hut

 

Velká gratulace vítězům a neméně velké díky zúčastněným!

 

Recepty vítězné i všechny ostatní můžete prostudovat a následně prubnout, jsou tady... 

 

Vítězný příběh a recept:

Irena Vajdíková - KRAJANCE (recept z jižní Moravy-Slovácko)

Když mi bylo tak asi 15 let, maminka mi říkala.. : "pojď se dívat, jak vařím, bude se ti to jednou hodit." Ale to já ne, mám přeci ještě spoustu času se to naučit později. Pak mi bylo 18, 20, 22...já na vysoké škole v Liberci už daleko od rodičů na jižní Moravě a stále dost času. Ale pak mi najednou začala chybět domácí kuchyně mojí maminky a vzpomněla jsem si na její moudrá slova "pojď se dívat....,“ a z maminky se stal můj přítel na telefonu, který mi radil, jak se dělá jíška, na kolik stupňů péct bábovku, co znamená, že se cibulka nechá zesklovatět, maso se nechá dojít…kam to má dojít, jak dlouho to bude chodit …:))

No a při jedné takové seanci jsem se nechala zaučit na recept na KRAJANCE - báječné oblíbené placky, které díky smetaně a kyšce dlouho vydrží, takže nám je maminka vždycky pekla na výlety, dovolené a tábory (i když my jsme je snědli vždycky už druhý den, jak nám chutnaly).

Tento recept máme od naší babičky a ta se ho prý naučila od svojí maminky…. Je to tradiční recept z mého rodného kraje, ze Slovácka. Krajance občas děláme jen suché bez povidel, místo hery někdo dává sádlo a dělá je na slano jako moravskou tortilu:)

 

No a tady je recept pro vás:

1x smetana na šlehání 30% (200g)

1x kyška (nebo podmáslí) (400g)

1x zakysaná smetana (200g)

2 žloutky

2 lžičky soli

1x 100% tuk pokojové teploty (Hera)

1 lžíce octa¾ kg hladké mouky

Povidla

 

Ve velké míse smíchat ½ kg mouky a ostatní ingredience. Nejdřív míchat elektrickým šlehačem, pak postupně dosýpat zbytek mouky a zpracovat vařečkou ve vláčné těsto. Na pomoučenou desku dát větší lžíci těsta, vzniklý „bobek“ v mouce roztlačit rukou na placku (cca pr. 8 cm), doprostřed dát 1/3 velké lžíce povidel a to vše zabalit do kuličky (něco jako když děláte tvarohové knedlíky). Položit na vymazaný plech spojovanou stranou dolů a prsty roztlačit do větší placky (cca pr.12 cm, tl. 1cm). Povrch placky pak propíchat párkrát vidličkou, aby vzduch při pečení mohl unikat ven, jinak se to nafukuje. Takto vyložit celý plech. Péct při 200°C cca 15-20 minut dozlatova. Peču to, chutná to:)

 

Přeju dobrou chuť a doufám, že tak jako si ženy v naší rodině předávají svůj kuchařský um jako poklad, tak jej jednou já předám své malé Aničce a tento moravský recept se rozšíří i v severních Čechách, kde jsme se usadily. Na přiložených fotkách posílám patenty, jak se chystají a jak vypadají. Pak jen pro ilustraci naši ženskou tvůrčí linii – moje prababička nosící babičku, já nosící moji dcerku a nesmí tam chybět ani moje maminka, která mě všechno naučila. Ta nenosila, ani nebyla nošena, a i přesto se kruh uzavírá a tradice pokračuje.

Please reload

© 2013 PDČ

bottom of page