top of page

18. 9. 2014

Porada po indicku

I takhle vypadají redakční porady! :-) Sejdou se celé rodiny, pojídá se dobré jídlo a u toho se rodí nápady pro vás, naše milé čtenáře...

 

Indická krmě v podání Markéty Ovsíkové vypadala i chutnala báječně a tady jsou recepty:

 

Dál (tento recept je z indické kuchařky)

115 g červené proprané čočky a 50 g žlutého půleného hrachu já někdy dělám dál jen z hrachu)

600 ml vody

1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru

1 lžička rozdrceného česneku

1⁄4 lžičky mleté kurkumy (dávám více)

trochu chilli (podle toho, jak máte rádi pálivé)

1 bobkový list

rostlinný olej

1 cibule

1⁄4 lžičky směsi hořčičných a cibulových semínek (dávám někdy jen hořčičná)

1 velké rajče

čerstvá máta, koriandrová nať, zelená petrželka

troška mletého římského kmínu (lze vynechat)

Hrách namočte na několik hodin dopředu (přes noc) a dejte vařit spolu s čočkou, zázvorem, česnekem, chilli, kurkumou a bobkovým listem. Uvařte doměkka (15 – 20 minut). V případě potřeby dolijte vodou. Uvařenou luštěninu trošku rozmačkejte vidličkou a vyndejte bobek. Na 2 lžících oleje osmahněte na měsíčky nakrájenou cibuli spolu s cibulovými a hořčičnými semínky. Přidejte na kolečka nakrájené rajče a ochuťte chilli a římským kmínem). Touto směsí přelijte luštěninovou a posypte nasekanými natěmi. Ihned podávejte.

Zeleninová směs (tento recept je od mé kamarádky a je trošku improvizovaný)

tady počítáme na 2 osoby 1 mrkev, 1 cibuli, 2 stonky řapíkatého celeru, kus cukety (podle velikosti)

Mrkev očistěte a nakrájejte na špalíčky. Cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Řapíkatý celer oloupejte a nakrájejte na špalíčky. Cuketu oloupejte a pokrájejte na kostky. Na trochu oleje dejte osmažit římský kmín a cibuli, po minutě přisypte mletý koriandr, nastrouhaný čerstvý zázvor a kari kořenící směs. Po další minutě přidejte mrkev a smažte za občasného míchání. Můžete maličko podlít vodou. Když je mrkev skoro měkká, přidejte řapík a cuketu. Ještě chvíli smažte, ale tak, aby řapík s cuketou zůstaly trošku křupavé (pokud se směs přichytává, opět trošku podlijte). Pokud se vám zdá směs chuťově mdlá, ještě přidejte koření. A osolte a opepřete.

Těsně pře koncem rozmíchejte v trošce vody trošku agaru nebo škrobu a vmíchejte do směsi. 2 minuty povařte, aby se utvořila taková „opatlávací omáčka“. Podávejte s rýží, dálem a třeba chutney nebo pickles.

Má improvizovaná pálivá dýňová omáčka

Nakrájejte dýni na kostičky. Připravte si nasekanou cibulku, česnek a trošku zeleninového vývaru (třeba i z bio bujónu).

Cibulku s rozdrceným česnekem zpěňte na oleji a přidejte dýni.

Trošku osolte, dýně by měla pustit šťávu. Nejdřív dýni smažte a až se začne přichytávat, podlijte trošku vývarem. Takto opakujte, občas zamíchejte, dokud dýně nezměkne. V této době okořeňte - já dala dost kurkumy, chilli a sušeného zázvoru, maličko muškátového květu a mleté skořice, špetku cukru, pepř. Nakonec přilejte 1 plechovku kokosového mléka – asi jde nahradit ovesnou nebo klasickou smetanou. Můžete ještě dochutit citronovou šťávou (a i kůrou, pokud máte chemicky neošetřený citron) a opatrně dosolit. (Teď si nejsem jistá, ale možná jsem do této omáčky dala spolu s dýní rozvařit pár rozinek.)

Když se nacpete, uvařte si zelený čaj nebo černý čaj s čerstvou mátou a cukrem. Pokud jste milovníci černé kávy, přidejte si do ní kardamom. Dobrou chuť!

 

Please reload

© 2013 PDČ

bottom of page