top of page

Lékárna v kuchyni

Květen, 2016

Dnešní člověk, zatěžkán přílivovými vlnami stravovacích doporučení o ideálních dávkách kalorií, bílkovin, vitamínů a minerálů, asi těžko přijímá skutečnost, že před tisíci lety někdo řešil a také zpracoval energetickou kvalitu potravin v souvislosti s ročním obdobím a měl zcela jasno v tom, co kdy jíst a čeho se naopak vyvarovat. Zde je jednoduchý čínský návod.

Na JAŘE (21. 3. – 20. 6.) se energie dostávají ven. Podporujeme proto činnost jater a žlučníku. Ideálně lehce stravitelnou potravou kyselé i přirozeně sladké chuti. Tělu v této době prospěje pár dní bez mléka i mléčných výrobků a také je dobré omezit solení. Nejvhodnější kuchyňskou úpravou v tomto čase je napařování. Vhodné potraviny jsou např. pšenice, špalda, sladká rýže, kuskus, žlutá sója, klíčky, čerstvé bylinky, saláty, ředkvičky, dýně, ovoce kyselejší chuti např. jablka, višně, zakysané mléčné produkty, slepičí vejce.

V LÉTĚ (21. 6. – 15. 8.) dosahuje vydávání energií maxima. Podporujeme srdce a tenké střevo potravinami hořké chuti, protože vysušují, snižují napětí v organismu a usnadňují trávení. Zmrzlinám a chlazeným nápojům se vyhýbáme velkým obloukem. Podle čínské dietetiky totiž poškozují zdraví tím, že stahují tělo a zadržují v něm tekutiny. V létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. V tomto čase tělu prospěje např. pohanka, amarant, červené fazole, špenát, kapusta, čekanka, rukola, mangold, listy pampelišky, brusinky.

V POZDNÍM LÉTĚ (16. 8. – 22. 9.) přichází období harmonizace energií. Podporujeme žaludek, slezinu a slinivku sladkou chutí ovoce, zeleniny a obilovin. Trávení a vstřebávání energie z přijaté stravy tělu usnadníme tím, když budeme jíst s chutí a v klidu. Nejvhodnější kuchyňskou úpravou je krátké povaření do 10 minut. Tělu prospěje např. sladká rýže, kukuřice, quinoa, hrách, cizrna, sladce chutnající druhy zeleniny jako dýně a mrkve, sladká jablka, hrušky, kukuřice, švestky, brambory a sladké brambory, mléko, smetana.

Na PODZIM (23. 9. – 20. 12.) přicházejí energie dovnitř. Podporujeme plíce a tlusté střevo ostrou chutí, která rozproudí energii v organismu. Dopřáváme si jídla delší dobu vařená. Vhodné potraviny jsou např. dlouhozrnná rýže, ječmen, pšenice, bílé fazole, slzovka obecná, zázvor, ředkvičky, ředkve, pórek, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek, banány, dýně, špenát, sýry s modrou plísní, zaječí maso.

V ZIMĚ (21. 12. – 20. 3.) jsou energie zcela uvnitř. Podporujeme ledviny a močový měchýř slanou chutí, která je typická pro mořské produkty. Dobře ochráněné a v teple udržované ledviny nám totiž zajišťují vitalitu. K ideálním zimním jídlům patří nejrůznější polévky, „jídla vařená v jednom hrnci“, kompoty a vařené obiloviny. Nejvhodnější kuchyňskou úpravou je pečení a potraviny jako např. divoká rýže, kroupy, sója, lilek, zelí, dýně, losos, sardinky, tuňák, makrely, krabí maso.

 

Text: Monika Symonová

Foto: www.akademielecivevyzivy.cz

Please reload

© 2013 PDČ

bottom of page