top of page

Beltine

Duben 2017

Redaktorka Zuzana byla několikrát slavit Beltine u svého kamaráda Toma Franty. Ten uspořádal pro svoji rodinu a přátele krásnou slavnost, která byla daleko opravdovější než klasické pálení čarodějnic, které do té doby znala. A tak když se v Pravém domácím chystal článek o Beltinu, poprosila ho, aby jí na tyto magické svátky sepsal svůj pohled. A protože se Tom rozepsal a nebylo možné text takového rozsahu přidat do tištěného časopisu, najdete ho alespoň zde v Přidáte si?  

 

Tom Franta:

Už ale od školních let jsem cítil, že roční doby nějak nesedí. Proč, když jsem přijel na letní prázdniny k babičce, kombajny už sklízely obilí a třešně a borůvky jsem stihl ochutnat na poslední chvíli? Vždyť léto začalo před deseti dny!? Proč je koncem srpna vše zaschlé a voda je studená? Proč se při podzimní rovnodennosti, když začíná údajně podzim, dají nasbírat už jen jablka? Proč koncem října vše přemrzne a v listopadu často nasněží, snad s větší pravděpodobností než v únoru? Proč od údajného počátku zimy o Vánocích začne přibývat světla, slunce koncem ledna hřeje a kvetou sněženky? Proč je jaro tak krátké, jen co začalo, už je vše odkvetlé!? Vůbec jsem si jej neužil a to jsem se na něj tak dlouho těšil! Konečně začaly prázdniny! Cože, kdo sněd všechny jahody!? Copak nerostou podle všech pohádkovejch knížek v létě!?

 

V dřívějším pojímání roku značily slunovraty a rovnodennosti vrcholy jednotlivých období a nikoli počátky, jak je tomu oficiálně dnes. Počátky období určovaly svátky, sabaty, které se nám zachovaly v hromnicích, májích, dožínkách a dušičkách, jen lehce zkomolené a dezinterpretované a časově trochu rozevláté.

Tyto sabaty známe dnes ponejvíce pod keltskými názvy Imbolc, Beltine, Lughnasad a Samhain.

Pokud vědomě prožiješ počátek jednotlivých období o těchto svátcích, dostanou roční doby úplně jinou dynamiku a již se nesetkáš s pocitem, že jsi je nějak promeškal. Má to i dost praktickou stránku. Jsi včas připraven na činnosti, které s sebou jednotlivá období přinášejí. Pro zemědělce je to pomůcka nanejvýš nezbytná a sedláci, které jsem poznal, mají tento orloj v sobě přirozeně zabudovaný.

Slunovraty a rovnodennosti nám říkají, kdy zasít, začít sklízet, připravit se na zimu a odpočívat.

 

Prehistorický letokruh začíná s počátkem zimy na Samhain (24. 10. 2016). Začátek nicotou. Vše odumře a shnije, postupně odumírá i denní světlo, země se otevře a vše, čemu dala vzniknout, opět pohltí. I ty máš odevzdat vše odumřelé a shnilé, co si nechceš s sebou brát do zimního doupěte, aby ti tam pak nedělalo společnost do znovuzrození. Napsat na papírek špatnou vlastnost, postoj, zlozvyk a hodit jej do ohně.

 

Na Imbolc (19. 1. 2017) začíná jaro, tímto zvěstováním většinu svého okolí spolehlivě rozesměješ a ještě dva týdny nato se tvou novou poblázněností pobaví dotyční někde na horách na zasněžené sjezdovce.

Nicméně je to fakt a pod zemí již klíčí semena, ať venku panují jak velké mrazy. I ty si máš sebe představit jako klíčící semeno, probouzející se, hledající nové podněty. Podzemní skryté jaro je nejlepší část roku pro studium. O jarní rovnodennosti (20. 3. 2017) rostliny vystoupí nad zem, rozkvetou, začíná otevřené jaro, znovuzrození života.

 

Na Beltine (19. 4. 2017) začíná léto, ohnivé období plodnosti a vášně. Bytí je snadné, a pokud jsi se dokázal opravdu zbavit nějakého břemene o Samhainu, vyklíčit a znovu se zrodit na jaře, nyní můžeš plný sil vzlétnout a užívat si života. Chodí se do kopců pod kvetoucí stromy, kde se v meditaci pokoušíš vnitřně rozkvést.

 

Na Lughnasad (22. 7. 2017) začíná podzim, oslavuješ první sklizené plody úrody. Máš si uvědomit, co sis vypěstoval za vztahy, nové zlozvyky. Do podzimní rovnodennosti bys měl všechny úkoly a pře dokončit a urovnat. Na Lughnasad si také pokusíš uvědomit, co bys chtěl, aby ti za půl roku na Imbolc počalo klíčit.

 

Počátek ročních období, jiný, než jak mě učili ve škole, ty nenápadné tři týdny, kdy žena ani neví, že je těhotná, a já to vím, mi přijdou mocné a pro mě nejdůležitější, mohu být včas připravený.

Jediný slabý bod mám v současnosti s určením správného termínu sabatu. Novokeltové vesele udržují křepčení k 31. 10., 1. 2., 30. 4. a 1. 8. V tuto dobu byly sabaty opravdu slaveny před dvěma tisíciletími, v ta data opravdu slunce vstupovalo do daných souhvězdí pro tu kterou roční dobu. Nyní je to ale kvůli precesnímu pohybu zemské osy až o jedenáct dní dříve než tehdy. Mám tedy dilema, jestli náhodou neslaví Novokeltové nebeský úkaz týden po úkaze (jakoby jsi chtěl pozorovat zatmění Slunce týden poté :D), a nebo jestli slaví prostě vychytané optimum. Jelikož mi uběhlé dva roky astronomické události fungovaly, většinou přišly nějaké změny v počasí, tak si slavím své astronomické sabaty dané sluncem a hvězdami a pár dní nato se můžu plný uvědomělého klidu spustit na čarodějnice nebo Halloween :D

 

Co však budu slavit za další dva tisíce let, až bude Beltine už kolem 10.4.!? A to ten precesní pohyb zemské osy, než udělá kruh a vrátí se na výchozí místo, trvá jeden platonský rok, to je 25 725 let!

 

Přeji všem úspěšné jarní znovuzrození a následně šťastný letní let!

 

Tom

 

Please reload

© 2013 PDČ

bottom of page